Bielizna + The Heroes – Legenda Rock&Rolla w Mjazdze

Bielizna to zespół z Gdańska, który zaczął działalność w połowie lat 80.
Już po kilku koncertach krytycy i publiczność zaliczyli formację do czołowych przedstawicieli Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, uznanej po latach za kultowe zjawisko.

Bilety 25/30 zł

Nasza pierwsza „radiowa” kompozycja pt. „Terrorystyczne Bojówki” dotarła do drugiego miejsca jedynej niezależnej listy przebojów , realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej.
Debiutancka płyta pt. „Taniec Lekkich Goryli” wydana w 1988 została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Chwalono „połamaną” rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej polskiej egzystencji lat 80-tych.
Kolejne wydawnictwa – „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”, „Tag”, „Pani Jola” – ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej.
W roku 2000 ekipa Bielizny wydała płytę pod szyldem Doktor Granat – wydawnictwo zatytułowano „Świadkowie Rocka”.
W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. „W Dzikim Kraju”. Wydawnictwo otrzymało znakomite recenzje m.in. w tygodnikach „Polityka” oraz „Wprost”. Z płyty tej pochodzi piosenka pt. „Zimny Wiatr” uznawana za nieoficjalny hymn stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej.
W październiku 2009 roku ukazała się płyta pt. „Obrazki z wystawki”.
Recenzenci chwalili zespół za twarde, riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań mieszkańców nadwiślańskiego kraju.
Płytę promowały single „Kurt Cobain”, „Kolumbowie znad Wisły” oraz „Wściekły Jad”, do których klipy można obejrzeć na You Tube..

Zespół konsekwentnie idzie własną drogą skierowaną w stronę odbiorców oczekujących na niebanalne kompozycje okraszone oryginalnym komentarzem do niełatwej rzeczywistości.

Muzycy współpracujący niegdyś z Bielizną należą obecnie do najciekawszych polskich muzyków i kompozytorów (m.in. Piotr Pawlak – współzałożyciel zespołu Kury, Mikołaj Trzaska nagrodzony Orłem za muzykę do filmu Wołyń).