Alicja Serowik

Alicja Serowik charyzmatyczna wokalistka jazzowa urodzona w Polsce. Poszukująca w muzyce wzruszającej melodii, wysublimowanej harmonii, piękna, nieprzewidywalności i wolności wypowiedzi, stąd jej miłość do jazzu.

Bilety 30zł

Inspiruje się szeroko pojętą muzyką improwizowaną z elementami sonorystyki, a także muzyką ludową regionu, z którego pochodzi. Główna sfera w jej śpiewie, to przestrzeń dźwięków powstających tu i teraz. Duży nacisk kładzie na instrumentalne traktowanie głosu, poszukiwanie niekonwencjonalnych dźwięków, a także technik wykonawczych. Swoją uwagę skupia również na pracy nad oddechem oraz odkrywaniem nowych barw, próbując stworzyć swój własny język muzyczny. W improwizacji nie boi się używać głosu w niecodzienny sposób. W swojej muzyce słowiański temperament łączy z europejskimi inspiracjami. Koncepcja jej muzyki odnosi się do improwizacji, która nie uznaje żadnego podziału między liderem, a towarzyszącym zespołem. Dysponując krystalicznie czystym, głębokim, pełnym nostalgii i tęsknoty (i charakterystycznym) wokalem artystka intrygująco oscyluje między śpiewaniem, szeptaniem czy wyrażaniem siebie poprzez ciszę.
PŁYTA „DO ŚË SÅJD”

„DO ŚË SÅJD” – to najnowszy album wokalistki Alicji Serowik inspirowany pieśniami kurpiowskimi. Jest to kontynuacja projektu, którego owocem była EPka, wydana w marcu 2016 roku. Alicja postanowiła udać się w dalszą drogę odkrywania swoich korzeni, aby choć na chwilę zabrać
słuchaczy w inny wymiar – w świat romantyczny, nostalgiczny, pełen namiętności i pragnień.
Płyta zawiera dziesięć utworów zaczerpniętych ze źródła wiedzy o kulturze muzycznej kurpiowskiego ludu – „Puszcza Kurpiowska w pieśni”, opowiadających o życiu zwykłych ludzi, ich tradycjach i obyczajach, aranżacyjnie zanurzonych w nurcie szeroko rozumianej muzyki improwizowanej. Wśród utworów tradycyjnych znalazła się również kompozycja własna, napisana specjalnie przez pianistę Michała Marka Ciesielskiego, odpowiedzialnego również za aranżacje wybranych utworów, jako wyraz osobistego, współczesnego spojrzenia na przestrzeń muzyki kurpiowskiej.
Do nagrania płyty Alicja zaprosiła oprócz wspomnianego już Michała, znakomitych muzyków o otwartych i szerokich muzycznych horyzontach: kontrabasistę Krzysztofa Słomkowskiego, akordeonistę Arka Czernysza, perkusistę Adama Golickiego oraz kwartet smyczkowy Bonsai.
Dla muzyków improwizujących wyzwaniem stało się odczytanie na nowo mocno zakorzenionych w tradycji kompozycji i spojrzenie na nie przez pryzmat całkowitej swobody wypowiedzi, a tym samym nadanie im nowego życia. Muzykom udało się pogodzić stylistykę kurpiowskich pieśni z jazzowym przekazem. Stworzyli dzieło, które staje się spoiwem dla różnobarwnych środków muzycznego wyrazu. Zaczerpnęli również z samego źródła – wiecznie bijącego kurpiowskiego piękna, w którym drzemie niezwykła moc, starając się ukazać tę nieuchwytną melancholię, tęsknotę, kroplę duszy i zadumy, zarazem światło i mrok, a także to, co łagodne i surowe. Ukazując to w jedenastu różnych muzycznych obrazach.
BIO
Alicja Serowik – wokalistka jazzowa pochodząca z Podlasia.
Ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku Jazz i muzyka estradowa, specjalność wokalistyka jazzowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku (I st. w klasie Grzegorza Piotrowskiego, 2012; II st. w klasie Krystyny Stańko) oraz Szkołę Estradową I i II st. im. Anny German w Białymstoku.
Wierna standardom jazzowym – wykonuje je najchętniej i najczęściej. Współpracowała z wieloma uznanymi muzykami (m.in. Krystyna Stańko, Cezary Paciorek, Maciej Sikała, Adam Wendt, Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Przemysław Jarosz), z zespołem Piosenka Anatomiczna Małgorzaty Ciepłuch, a także z licznymi big-bandami: Andreas WOAK Band z Białegostoku, Big-Bandem Jana Konopa, Big-Bandem Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Leszka Kułakowskiego i Jana Konopa. Brała udział w cyklu koncertów „Z młodej piersi się wyrwało” pod egidą Jerzego Satanowskiego.
Ma na swoim koncie udział w koncertach m.in. w ramach cyklu „Ja(z)Zaśpiewam” w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Festiwalu Jazz Jantar 2012 w Klubie Żak w Gdańsku, Ladies’ Jazz Festival 2013 i 2014 w Gdyni, Novum Jazz Festival 2016 w Łomży oraz Babskim Graniu 2017 w Klubie Żak.
Jest laureatką licznych konkursów i przeglądów wokalnych, m.in. III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenek Jacka Cygana (Grand Prix i Nagroda Publiczności) i XI Ogólnopolskiego Festiwalu „Sing, Jazz, Blues” w Białymstoku (I nagroda). Dwukrotnie była gościem w niedzielnej audycji Krystyny Stańko w Radiu Gdańsk (2012 i 2016).
Jako aktorka i tancerka zadebiutowała w musicalach „Szansa” i „Dym” wystawianych w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Współpracuje także z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, występując w spektaklu „(g)DZIE-CI FACECI”.
Za swoje osiągnięcia artystyczne została w 2012 roku uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawaną najwybitniejszym młodym polskim twórcom. W tym samym roku otrzymała także Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2017 roku w V plebiscycie Kolneńskie Owoce Kultury została uznana za Talent Roku oraz zdobyła nagrodę Radia Gdańsk Grand Prix Ladies’ Jazz Festival.
Inspiruje się szeroko pojętą muzyką improwizowaną z elementami sonorystyki, muzyką ludową, a przede wszystkim muzyką kurpiowską. Duży nacisk kładzie na instrumentalne traktowanie głosu. Swoją uwagę skupia również na pracy nad oddechem oraz poszukiwaniem i odkrywaniem nowych barw, próbując stworzyć swój własny język muzyczny.
Alicja postanowiła wrócić do swoich korzeni i stworzyć projekt Pieśni kurpiowskich w aranżacjach szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Owocem tego była EPka DO ŚË wydana w marcu 2016 roku. Kontynuacją projektu będzie wydanie kolejnej płyty, zatytułowanej DO ŚË SÅJD, która ukaże się na początku 2018 roku.
Aktualnie, trwają prace nad kolejnym albumem w dorobku artystki, który poświęcony będzie pamięci Pierwszej Damie Jazzu – Elli Fitzgerald.