ELINBORG (Wyspy Owcze)

Tradycja mjazzgowych koncertów singer-songwriterskich pięknie się rozwija. Elinborg – po raz pierwszy w Polsce i tym samym w Mja. To też pierwsza okazja by posłuchać artystki z Wysp Owczych!
Zapowiada się piękne granie.

BILETY w cenie 20 zł

Śpiewa i komponuje muzykę, od kiedy była małym dzieckiem. W 2013 roku artystka wydała dwa single „Candle in the night” i „Stars falling„. Obydwa utwory często gościły w farerskim radiu. Do pierwszego z nich powstało również video (na końcu recenzji).
Natomiast 21 sierpnia 2015 roku Elinborg wydała swój debiutancki album EP zatytułowany „Spor” (Tutl).

Za „Spor” Elinborg otrzymała nagrodę Debiut Roku na Wyspach Owczych (Faroese Music Awards). W 2017 roku wydała swój pełnowymiarowy album.

„Spor” to kwadrans poruszającej do głębi i przemyślanej w każdym szczególe muzyki. Muzyki pięknej, czystej, subtelnej, łagodnej i przestrzennej, która wymyka się jednoznacznemu zaszufladkowaniu. Ta muzyka sprawia wrażenie jakby była tworzona bez gatunkowych i stylistycznych założeń. Powstawała gdzieś obok nich. Trzy podstawowe atuty tej płyty to klimat, piękne melodie i głos wokalistki.
Debiutancki album Elinborg od pierwszych dźwięków przenosi nas do miejsca odciętego od świata oceanicznym bezkresem. Bardzo atrakcyjna jest melancholijna atmosfera i zwiewność kompozycji farerskiej artystki. Poszczególne utwory z jednej strony wzruszają, a z drugiej przynoszą też ukojenie. Warstwa instrumentalna jest delikatna i spełnia rolę tła, ale istotnego tła. Można powiedzieć, że wartością warstwy instrumentalnej są jej detale. Instrumenty akustyczne oraz elementy elektroniki budują eteryczne i sugestywne przestrzenie o pewnym ładunku tajemnicy, niedopowiedzenia i zmysłowości. Tworzą prawdziwy mistycyzm.
Największą siłą albumu, zespalającego wszystkie kompozycje, jest niesamowity wokal Elinborg. Jej głos brzmi jednocześnie łagodnie i intensywnie. Zniewalająca jest jego czystość i unikatowość. Elinborg śpiewa subtelnie, jednak w pełni wykorzystuje swoje możliwości do budowania jedynej w swoim rodzaju emocjonalnej atmosfery.