Special Jazz Sextet

SPECIAL JAZZ SEXTET powstał w 2009 r. W skład zespołu wchodzą: Marcin Gawdzis (trąbka), Artur Olewniczak (puzon), Szymon Zuehlke (saksofon tenorowy), Bartosz Krzywda (klawisze), Janusz Mackiewicz (kontrabas), Grzegorz Sycz (perkusja) oraz gościnnie Przemek Dyakowski (saksofon sopranowy). Postacią, bez której SJS nie miałby swojej siły jest właśnie Przemek, który nie tylko cudownie opowiada na saksofonie, ale również spaja muzyków swoją osobowością, doświadczeniem i anegdotami.

Bilety 20/25 zł

Autorem wszystkich kompozycji jest Bartek Krzywda, ale są one tylko pretekstem do bardzo swobodnych improwizacji muzyków. Muzyka Special Jazz Sextet to prusko – słowiańska mieszanka fanku, etno, jazzu i totalnego free. Ten gatunek muzyczny dorobił się już swojej nazwy – jazz elbląski – który charakteryzuje się specyficznym podejściem do improwizacji. Są tu zatem interesujące kompozycje, bujająca rytmika, charakterystyczne brzmienie elbląskich dęciaków, brudne dźwięki analogowych klawiszy oraz cała masa wyimprowizowanych niespodzianek. Każdy koncert zespołu to trudny do przewidzenia spektakl jednak oparty na starannie przygotowanych tematach.

Zespół gra piosenki ze swojej pierwszej płyty „Projekt Elbląg”, która została wydana dzięki Urzędowi Miasta Elbląg oraz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Na płycie gościnnie zagrali: Jerry Goodman (skrzypce elektryczne) i Jarosław Śmietana (gitara). Płyta otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Elbląga jako Wydarzenie Roku 2011.

„Mogę śmiało powiedzieć, że S.J.S to obecnie jedna z najciekawszych i najnowocześniejszych grup jazzowych w naszym kraju. Znakomicie grająca sekcja dęta, nietuzinkowe improwizacje oraz perfekcyjna sekcja rytmiczna to duże atuty zespołu.(…) (…)”
Jarek Śmietana

(foto Konrad Kosacz)